Kolorowe liście jesiennie dekorują ogrody i ulice, nie stanowiąc praktycznie żadnego problemu. Do czasu. Wraz z nadejściem jesieni, zmieniają się warunki atmosferyczne. Pojawia się wilgoć, zimno oraz mokro. W połączeniu ze świeżo opadłymi liśćmi, istnieje realne ryzyko poślizgnięć. Jest wiele metod na zbieranie i późniejsze usuwanie opadłych liści. Które są skuteczne i wartościowe, a których lepiej nie stosować? Jak wygląda prawidłowa utylizacja liści?
Przechowywanie liści
Najważniejszą kwestią w kontekście liści, które opadły z drzew jest zadbanie, aby nie gromadziły się one na chodnikach, podjazdach oraz w miejscach często uczęszczanych. W miejscach, po których poruszają się piesi liście stanowią szczególne zagrożenie.
Liście na trawniku – po co je usuwać?
Liście zalegające na trawniku to zmora większości osób posiadających posesje. Jest to naturalna kolej rzeczy – najpierw przekwitające kwiaty, później opadające uschnięte liście. Niestety, gdy gromadzi się ich zbyt dużo, trawniki, gleba i roślinność mogą być zagrożone. Jest wiele powodów przez które nie powinno się ich pozostawiać na trawnikach. Po pierwsze w okresie jesienno-zimowym uniemożliwiają roślinom uzyskania odpowiedniej ilości światła i powietrza, co jest kluczowe dla wzrostu i przeżycia rośliny. Ponadto pod samymi liśćmi gromadzi się wilgoć, która prowadzi do gnicia liści oraz roślin. W efekcie takiego długotrwałego leżakowania liści na ściółce, na trawniku mogą pojawić się ciemne i nieestetyczne plamy. Kolejne konsekwencje to wzmożony rozrost mchu.
Liście pod krzewami i drzewkami
Nieco inaczej sprawa ma się przy krzewach i drzewkach – te bowiem lubią zalegające liście. Przynajmniej niektóre gatunki. Leżakujące pod drzewkami liście mogą stanowić żyzny dodatek dla gleby. Są gatunki, które lubią nawet kilkunastocentymetrową warstwę. Takie liście z biegiem czasu zmieniają się w niezwykle wartościową warstwę próchniczą zwaną hummusem. Również ogrody warzywne lubią ściółkę z liści. Trzeba jednak pamiętać, że nie dotyczy to wszystkich roślin. Te o miękkich pędach oraz trawy i rośliny zimozielone zdecydowanie nie pałają miłością do opadających i gnijących przy nich liści.
Zbieranie liści – od czego zacząć?
Najprostszą metodą, która sprawdza się głównie w niewielkich ogrodach jest grabienie liści i zbieranie ich. Jest to jednak bardzo męczące i wyczerpujące, a do tego może być nieefektywne. Zaletą takiego rozwiązania jest cena – takiego rozwiązania: jest ono bardzo tanie.
Opadłe liście można również zbierać z użyciem…kosiarki. Kosiarka pozbiera liście do kosza na trawę.
Najlepszym pomocnikiem w zbieraniu liści są dmuchawy do zbierania liści oraz odkurzacze do liści. Te narzędzia są zwykle bardzo poręczne, pozwalają oczyszczać większe tereny szybko i sprawnie.
Dmuchawy ogrodowe i odkurzacze do liści – niezawodne wsparcie
Dmuchawy i odkurzacze to niesamowici pomocnicy w pracach ogrodowych. Zdecydowanie przyspieszają prace w ogrodzie, zwiększają efektywność tych prac. Pozwalają zaoszczędzić mnóstwo czasu i energii, którą można przeznaczyć na coś innego. Mocne dmuchawy ręczne STIHLA pozwalają uporządkować liście i przesunąć je w jeden punkt, z kolei odkurzacze posiadają funkcje umożliwiające szybkie rozdrobnienie odpadów ogrodowych.
Jak utylizować liście?
Liście nie mogą być usuwane razem z odpadami komunalnymi. Można utylizować je we własnych pojemnikach na odpady organiczne. Większe ilości liści można przekazywać do tzw. kompostowni lokalnej – np. komunalnej lub gminnej. Liście w odpowiednich pojemnikach można przekazać również do punktu utylizacji odpadów. Większość miast gwarantuje swoim mieszkańcom darmowe worki, które po zapełnieniu są odbierane przez firmy, które zajmują się wywozem śmieci. Każdorazowo należy sprawdzić w dedykowanych urzędach terytorialnych czy i w jakim zakresie władze zapewniają odbiór i utylizację takich odpadów.
Czego NIE ROBIĆ z liśćmi?
- Kategorycznie nie wolno wywozi ich do lasu. Mogą zakłócać wewnętrzny ekosystem i zaszkodzić roślinom.
- Nie wolno liści spalać – jest to zabronione i zagrożone surową karą finansową.
Co MOŻESZ zrobić z liśćmi?
- Wykorzystaj je jako ochrona dla roślin przed mrozem (kwiaty, rabaty, krzaki);
- Przeznacz liście na grządkę warzywną – chroń rośliny przed mrozem;
- Stwórz bezpieczny azyl dla małych zwierząt w ogrodzie – będą Ci wdzięczne.
Dlaczego prawidłowa gospodarka odpadami roślinnymi i utylizacja liści jest istotna?
Temat zbierania liści jest bardzo często bagatelizowany przez właścicieli terenów. Z kolei obserwatorzy myślą, że zebranie liści kończy się na zapakowaniu ich do worków. Temat jest bardzo rozległy i ciekawy, a same liście nie pozwalają o sobie zapomnieć. Warto zatem wiedzieć jak wygląda odpowiedzialna gospodarka tym roślinnym odpadem – co robić, czego nie robić. W pracach ogrodowych związanych z liśćmi z pewnością pomogą Ci niezawodne maszyny marki STIHL, które usprawnią działania.