Jaką piłę łańcuchową wybrać do ogrodu?

Piła łańcuchowa do prac w ogrodzie i przy domu – jaką wybrać?

Właściciel każdego ogrodu czy działki z drzewami wie, że piła przydaje się częściej, niż mogłoby się wydawać. Co najmniej dwa razy do roku przycinamy drzewka, regulujemy gałęzie, przygotowujemy się do sezonu grzewczego, dbamy o porządek. Oczywiście można sobie poradzić bez takich urządzeń i skorzystać z metod tradycyjnych, jeśli jednak chcemy działać szybko i sprawnie, piła łańcuchowa zdecydowanie ułatwi nam prace. Wbrew pozorom piły i pilarki spalinowe nie są sprzętem tylko dla profesjonalistów – z ich obsługą poradzi sobie każdy, kto ma podstawową wiedzę o ich działaniu i sposobie funkcjonowania. Zanim podpowiemy na co zwrócić uwagę wybierając odpowiednią piłę dla siebie, spróbujmy jeszcze wyjaśnić czy i jaka jest różnica pomiędzy piłą łańcuchową, a pilarką spalinową.

Pilarki spalinowe STIHL w akcji

Piła łańcuchowa, a pilarka spalinowa – czy to to samo?

W języku potocznym oba te sformułowania najczęściej używane są zamiennie. Nie jest to jednak precyzyjne posługiwanie się tymi terminami. Co do zasady, piła łańcuchowa to urządzenie, które wykorzystuje łańcuch napędzany silnikiem do cięcia drewna. Piła łańcuchowa może być zasilana elektrycznie jak i spalinowo. Z kolei pilarka spalinowa to stricte sprzęt zasilany spalinowo, jak sama nazwa wskazuje. Pilarki spalinowe zasilane są silnikiem spalinowym, zwykle benzynowym, który generuje moc niezbędną do napędzania łańcucha tnącego. Pilarki spalinowe podpadają więc pod szerszy zbiór pił łańcuchowych.

Piła łańcuchowa – najważniejsze parametry

Na rynku urządzeń ogrodniczych czy też narzędzi w ogóle, dostępnych jest mnóstwo modeli pił łańcuchowych. Różnią się – co oczywiste – producentem, kolorem, estetyką i dizajnem, ale i parametrami. Oczywiście funkcjonowanie co do zasady będzie identyczne, jednak różne może być zasilanie, moc, emisja hałasu czy chociażby prowadnice. Parametry, które szczególnie powinny nas zainteresować to jakość produktu oraz cena. Najlepiej by obie szły ze sobą w parze. W przypadku pił łańcuchowych, które są produktem kupowanym domyślnie „na lata” warto wybrać taki model, który zapewni żywotność na co najmniej kilka lat, a nie będzie imitacją pilarki, którą po roku trzeba będzie zmienić na nowy model. Na co zwrócić uwagę przy wyborze piły łańcuchowej?

Czym i jak zasilana jest piła łańcuchowa?

Jak już we wstępie wspomniano, mogą występować trzy typy pilarek. Po pierwsze – najpopularniejsza i najchętniej wybierana grupa – pilarki spalinowe, zasilane silnikiem spalinowym, zwykle benzynowym. Po drugie pilarki elektryczne, zasilane silnikiem elektrycznym (z kablem) oraz pilarki akumulatorowe, które również zasilane są elektrycznie, jednak moc płynie z akumulatora. Wszystkie typy pilarek mają swoje plusy i minusy. Największym atutem pilarek spalinowych jest fakt, że można nimi pracować dosłownie wszędzie – nie ciągną kabla, nie rozładują się, wymagają jedynie uzupełnienia paliwa przy dłuższej pracy. Minusy? Hałas. To w zasadzie jedyny minus tych urządzeń, choć przy odpowiedniej ochronie uszu i hałas nie stanowi dużego wyzwania. Pilarki akumulatorowe również są wygodne, ponieważ nie wymagają podpinania do przewodu w czasie pracy – są ciche i wygodne, jednak cykle pracy są krótkie i akumulator trzeba doładować. Pilarki z silnikiem elektrycznym są ciche, pracują nieprzerwanie, jednak utrudnieniem jest konieczność stałego wpięcia w gniazdo zasilające – kabel jest więc cały czas z pilarką.

Moc piły łańcuchowej – jakie ma znaczenie

To właśnie moc silnika jest czynnikiem, który w znaczący sposób wpływa na cenę ostateczną produktu. Ogólne zalecenia mówią, że do użytku domowego powinno się wybierać pilarki o mocy silnika co najmniej 1,5 KM. Pozwoli to na bezproblemowe utrzymanie porządku z drzewami i krzewami. Jeśli w gospodarstwie przygotowujemy również samodzielnie drewno na opał lub pracujemy z drewnem, o wiele lepsze będą pilarki z silnikami od 2,5 KM do 5 KM. Profesjonaliści sięgają po pilarki nawet o 9KM silnikach.

Dużo hałasu o nic…. Czy na pewno?

Niezwykle istotnym parametrem przy wyborze właściwej pilarki jest również poziom hałasu jaki emituje urządzenie. Jest to ważny parametr ze względu na bezpieczeństwo i komfort pracy, jak również przez wgląd na samopoczucie otoczenia, głównie sąsiadów. Piły spalinowe pracują najgłośniej, te akumulatorowe zdecydowanie ciszej. Warto wiedzieć, że w przypadku pił spalinowych poziom hałasu może osiągać nawet 120 decybeli!

Waga urządzenia

Również często pomijany parametr jakim jest waga pilarki jest bardzo istotny. Jeśli planujesz prace z pilarką, które potrwają dłużej, warto wybrać sprzęt lżejszy lub taki, który oferuje specjalne ergonomiczne udogodnienia. Dzięki temu praca z piłą będzie wydajniejsza i bardziej komfortowa. Zwracaj uwagę na wagę pilarki, ale bierz także pod uwagę jej wagę, gdy ma uzupełnione niezbędne płyny eksploatacyjne.

Prowadnica piły łańcuchowej

Ostatnim czynnikiem, który warto brać pod uwagę przy wyborze piły łańcuchowej jest prowadnica. Długość prowadnicy jest istotna o tyle, że im dłuższa prowadnica tym więcej możliwości pracy. Zastanów się przed zakupem czy Twoje prace będą miały raczej stały czy zmienny charakter.

Jaką piłę wybrać? Pilarki spalinowe, piły elektryczne czy piły akumulatorowe?

Wybór odpowiedniej piły może wydawać się trudny, dlatego warto przed zakupem spisać swoje potrzeby, oczekiwania i plany względem urządzenia. Pomoże nam to w dokonaniu wyboru. Najczęściej kupowaną wersją piły łańcuchowej jest pilarka spalinowa. Doceniana głównie ze względu na mobilność, możliwość nieprzerwanej pracy, dużą wydajność i sprawność. Jest to znakomita opcja dla osób, które planują mocną eksploatację sprzętu i mają w planach „duże” prace. Pilarki elektryczne będą dobre wszędzie tam, gdzie czeka nas dużo pracy, ale nie możemy hałasować, a do tego mamy stały dostęp do gniazda z prądem.

Jeśli musimy pracować w terenie, ale nie możemy hałasować, a do tego konieczna jest duża mobilność, najlepszą opcją będą pilarki akumulatorowe.

Zobacz najpopularniejsze pilarki spalinowe STIHL w naszym sklepie

AtarPRO.pl – sklep w którym znajdziesz najlepsze pilarki spalinowe

W sklepie internetowym AtarPRO.pl kupisz wszystkie topowe modele pił łańcuchowych marki STIHL. W ofercie znajdziesz zarówno pilarki spalinowe, pilarki akumulatorowe, jak i spalinowe. Nie wiesz jaką wybrać i który model najlepiej sprosta Twoim oczekiwaniom? Skontaktuj się z nami przed zakupem, a z przyjemnością pomożemy ci wybrać! Jesteśmy dystrybutorem marki STIHL od wielu lat, znamy te produkty, jak i potrzeby użytkowników jak mało kto. Zajmujemy się również serwisem urządzeń ogrodniczych, takich jak kosiarki czy pilarki, więc znamy produkty od podszewki. Nasz zespół jest tutaj, by Ci pomóc.