Odkurzacz ogrodowy - jaki model wybrać?

Odkurzacz do liści – jaki wybrać i jak dokonać wyboru spośród wielu odkurzaczy?

Posiadanie własnego ogrodu często wiąże się z uciążliwością spadających liści, które przysparzają wiele kłopotów. Rozumie to każdy, kto w swoim ogródku ma drzewa lub wysokie krzewy. Lub sam takowych nie posiada, ale ma niesubordynowanego sąsiada z takimi drzewami. Często usuwanie ich za pomocą grabi jest trudne, żmudne i czasochłonne, przy czym mało efektywne (w czasie sprzątania, mogą już spaść kolejne liście). Właśnie dlatego warto rozważyć zakup odkurzacza do liści, który ułatwi tego typu prace ogrodowe. Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli, różniących się mocą, wyglądem i ergonomią. Aby dokonać odpowiedniego wyboru, warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami dotyczącymi tego sprzętu. Jak wybrać najlepszy odkurzacz do liści?

Odkurzacz ogrodowy do liści – dlaczego warto

Wśród narzędzi ogrodowych istnieje wiele popularnych pozycji, jednak jeśli posiadasz ogród z drzewami, warto rozważyć zakup odkurzacza do liści. Często grabie nie są wystarczająco skuteczne, a usuwanie liści za ich pomocą jest czasochłonne i wymaga wysiłku. Odkurzacz do liści umożliwia szybkie i łatwe pozbycie się zanieczyszczeń poprzez zassanie ich do worka lub specjalnego zbiornika na liście. Co więcej, pozwala on na usunięcie liści również z trudno dostępnych miejsc w ogrodzie, dzięki dedykowanym końcówkom.

Parametry odkurzacza do liści – na co zwrócić szczególną uwagę

Warto zauważyć, że odkurzacz do liści ma zastosowanie nie tylko w przypadku pozbywania się liści, ale również do usuwania innych drobnych zanieczyszczeń, takich jak trawa, żwir czy gałęzie. Firmy specjalizujące się w profesjonalnym czyszczeniu chodników często korzystają z tego typu sprzętu.

Nie należy mylić odkurzacza do liści z dmuchawą jako taką, ponieważ między nimi istnieje znaczna różnica. Dmuchawa rozdmuchuje liście, co może przenosić je jedynie w inne miejsce, natomiast odkurzacz trwale pozbywa się zanieczyszczeń. Istnieją natomiast sprzęty typu 2 w 1, gdzie odkurzacz może stać się dmuchawą i odwrotnie.

Kiedy wybierasz odkurzacz do liści, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników:

 1. ZASILANIE ODKURZACZA
  Możliwości zasilania odkurzacza obejmują trzy rodzaje: odkurzacze spalinowe, elektryczne i akumulatorowe. Odkurzacze spalinowe są najlepsze do pracy na dużych powierzchniach, ale generują dużo hałasu i spalin, a do tego są ciężkie. Odkurzacze elektryczne muszą być podłączone do gniazdka i wymagają przedłużacza na większych terenach, ale są lżejsze, cichsze i produkują mniej spalin. Odkurzacze akumulatorowe są wprawdzie przenośne, ale mają niską moc, która pozwala na około 2 godziny nieprzerwanej pracy.
 2. MOC ODKURZACZA
  Jeśli chcesz użyć odkurzacza na dużej powierzchni, należy wybrać urządzenie o większej mocy. Odkurzacze spalinowe o mocy około 3000 W są dobrym wyborem do pracy na dużych terenach. Dla mniejszych obszarów, odkurzacze akumulatorowe lub elektryczne o mocy nie mniejszej niż 2000 W w zupełności wystarczą.
 3. WAGA ODKURZACZA
  Waga odkurzacza jest ważnym czynnikiem wpływającym na komfort podczas pracy. Zwłaszcza, gdy szykuje się długa praca odkurzaczem. Na rynku dostępne są modele o wadze od 2 kg do 7 kg. Aby zapewnić sobie wygodną pracę, warto wybrać odkurzacz wyposażony w specjalny pas, który umożliwi zawieszenie go na ramieniu.
 4. WIELKOŚĆ WORKA
  Przy wyborze wielkości worka trzeba uwzględnić rozmiar terenu, który chcemy posprzątać. Im większa powierzchnia, tym większy worek będzie potrzebny. W zależności od modelu, pojemność worka może wynosić od 20 kg do nawet 80 kg.
 5. GŁOŚNOŚĆ W CZASIE PRACY
  Jeśli zależy Ci na cichym urządzeniu, zdecydowanie lepszą opcją będzie odkurzacz akumulatorowy, który nie emituje tak dużego hałasu, jak odkurzacz spalinowy.

Dodatkowe funkcje są często dostępne w wielu modelach odkurzaczy do liści. Obejmują one m.in.:

 • Rozdrabniacz – można kupić odkurzacz, który jednocześnie rozdrabnia liście. Ta funkcja ma wiele zalet, ponieważ rozdrobnione liście zajmują mniej miejsca i są łatwiejsze do kompostowania.
 • Dmuchawa – jeśli potrzebujesz tylko zdmuchiwać liście lub inne zanieczyszczenia, możesz wyłączyć funkcję zasysania.
 • Dodatkowe zabezpieczenia – producenci niektórych odkurzaczy wyposażają je w specjalne włączniki, które muszą być ciągle naciskane, aby urządzenie działało. Zapobiega to sytuacjom, w których zostawisz sprzęt włączony bez nadzoru, co mogłoby prowadzić do niebezpiecznych sytuacji.

Akumulatorowy czy spalinowy czyli który odkurzacz wybrać

Zakup odkurzacza ogrodowego często wiąże się z dylematem dotyczącym źródła zasilania. W przypadku braku dostępu do prądu na działce, najlepszym wyborem będzie odkurzacz z silnikiem spalinowym. To oczywiste. Takie urządzenia są również polecane właścicielom większych posesji, gdzie korzystanie z długiego kabla zasilającego jest kłopotliwe i może prowadzić do spadku mocy. Należy jednak pamiętać, że silniki spalinowe wymagają częstszej konserwacji, emitują spaliny i są dosyć głośne. Natomiast w przypadku niewielkich ogrodów przydomowych, lepszym rozwiązaniem będzie odkurzacz elektryczny, który pracuje ciszej, jest łatwiejszy w eksploatacji i praktycznie nie wymaga konserwacji, co jest korzystne dla amatorskiego użytkownika.

Wielkość ma znaczenie, czyli odkurzacz z dużym workiem

Trzeba pamiętać, że pojemność worka na liście i inne odpadki ma wpływ na masę odkurzacza. Warto jednak mierzyć siły na zamiary i wybierać odkurzacze z workiem dopasowanym do zapotrzebowania. Zazwyczaj pojemność worka wynosi od 25 do 70 litrów. Odkurzacze z mniejszymi pojemnościami są lżejsze, ale wymagają częstszego opróżniania. Dlatego najczęściej wybierane są modele o średniej pojemności worka, czyli około 40-45 litrów. Pozwala to na dłuższe bezprzerwowe użytkowanie odkurzacza, zachowując jednocześnie optymalną wagę. Model z takim workiem pozwala na swobodne poruszanie się i manewrowanie pomiędzy drzewami i krzewami. Aby ułatwić opróżnianie worka, warto wybrać model z suwakiem na dole worka.

Odkurzacz SH 86 STIHL
Odkurzacz SH 86 STIHL

Odkurzacz z dmuchawą – sprzęt 2 w 1 – czy to dobra opcja

Oczywiście, że tak! Współcześnie, większość odkurzaczy do liści dostępnych na rynku posiada funkcję dmuchawy. W urządzeniach o mniejszej mocy zmiana trybu działania nie stanowi problemu, ponieważ wystarczy przestawić dźwignię lub zamontować dodatkowe akcesoria. W profesjonalnych odkurzaczach o większej mocy należy natomiast wymienić worek na rurę do wydmuchiwania powietrza oraz zamontować pokrywę na otwór wlotowy. Wymiana trybu działania nie jest skomplikowana, a dodatkowa funkcja dmuchawy umożliwia skuteczne i szybkie zmiatanie liści i odpadków z trudno dostępnych miejsc. Dmuchawa jest również przydatna w szybkim uprzątnięciu ogrodu po opadach deszczu, ponieważ większość odkurzaczy nie jest przystosowana do zasysania mokrych liści. Dzięki zdmuchnięciu mokrych liści na stos, można je wstępnie osuszyć i później łatwo uprzątnąć. Jeśli możemy sobie pozwolić na nieco większy wydatek, warto postawić na sprzęt 2 w 1.

Odkurzacz z funkcją dmuchawy i rozdrabniacza STIHL SHA 56
Odkurzacz z funkcją dmuchawy i rozdrabniacza STIHL SHA 56

Czy odkurzacz do liści jest bezpieczny?

Bezpieczny wyłącznik lub włącznik to kolejny ważny element odkurzacza. Zwykle siła ssąca większości urządzeń jest na tyle duża, że w przypadku chwili nieuwagi może wciągnąć coś, czego nie chcemy. Bezpieczny wyłącznik gwarantuje absolutne bezpieczeństwo w użytkowaniu. Wystarczy przestać naciskać przycisk, a odkurzacz zostanie natychmiast unieruchomiony. To także zapobiega zapomnieniu o włączonym urządzeniu.