Podkaszarka czy kosa?

Kosa czy podkaszarka? Co wybrać?

Moglibyśmy zaryzykować stwierdzenie, że dla wielu osób, które zajmują się koszeniem hobbystycznie, słowa podkaszrka, wykaszarka, podkrzesywarka i kosa mechaniczna są synonimami. Okazuje się jednak, że są to różne sprzęty, choć często do siebie bardzo podobne. W dużym uproszczeniu spróbujemy pokazać czym różnią się kosy od podkaszarek oraz co je łączy z podkrzesywarkami czy wykaszarkami.

Co to jest podkaszarka?

Podkaszarka, znana również jako mini ręczna kosiarka do trawy, jest urządzeniem ogrodniczym używanym do skracania trawy i chwastów na niewielkich obszarach, gdzie tradycyjna kosiarka może być trudna do manewrowania. Lub zwyczajnie zbędna, bo trawy jest niewiele. Podkaszarka składa się z rękojeści, do której jest przymocowany silnik, zwykle spalinowy lub elektryczny, oraz wirującego elementu z ostrzem (zwykle żyłką). Ostrze najczęściej porusza się poziomo i skraca trawę, chwasty i inne rośliny na niskiej wysokości.

Narzędzia takie jak podkaszarki są szczególnie przydatne w trudno dostępnych obszarach, takich jak krawężniki, narożniki ogrodów, obszary wokół drzew, płotów i innych przeszkód. Mogą być również stosowane do precyzyjnego wykończenia obszarów, na do których tradycyjna kosiarka nie sięga.

Istnieją różne rodzaje podkaszarek, w tym podkaszarki spalinowe, elektryczne oraz akumulatorowe. Wybór odpowiedniego rodzaju zależy od preferencji użytkownika i rozmiaru obszaru, który ma zostać podkuty. Warto pamiętać, że podkaszarki są znacząco mniejsze i mniej wydajne niż tradycyjne kosiarki, dlatego są bardziej odpowiednie do mniejszych zadań pielęgnacyjnych w ogrodzie.

Prace przy domy wykonywane kosą akumulatorową STIHL FSA 45

Co to jest kosa spalinowa?

Kosa spalinowa to narzędzie ogrodnicze wykorzystujące silnik spalinowy do koszenia trawy, chwastów i innych roślin. Jest to zaawansowane narzędzie, które umożliwia efektywne i szybkie koszenie większych obszarów. Urządzenia te działają na podobnej zasadzie jak kosiarki spalinowe, ale zamiast obracającego się noża mają giętkie ostrze, które wykonuje ruch posuwisto-zwrotny. Silnik spalinowy generuje moc, która napędza ostrze do cięcia roślin. Ostrzem może być żyłka lub metalowe płytki (tarcze, noże).

Kosy spalinowepowszechnie używane w przemyśle ogrodniczym, rolnictwie oraz przy pielęgnacji terenów o większych powierzchniach, takich jak parki, ogrody publiczne czy tereny zielone. Są one bardziej wydajne i efektywne niż kosiarki mechaniczne, umożliwiając szybkie koszenie trawy nawet na nierównym terenie.

Kosy spalinowe są dostępne w różnych rozmiarach i mocach silników, co pozwala dostosować narzędzie do konkretnych potrzeb. Należy jednak pamiętać, że kosy spalinowe są głośniejsze i generują więcej wibracji niż inne narzędzia do koszenia, dlatego zaleca się stosowanie odpowiednich środków ochrony, takich jak słuchawki i rękawice, podczas ich użytkowania.

Dostępne są również inne niż spalinowe wersje kos mechanicznych, np. kosa akumulatorowa czy kosa elektryczna.

Co będzie lepsze: kosa czy podkaszarka?

Zadaniem podkaszarki jest głównie koszenie traw w miejscach trudno dostępnych. Wymienić tu można obrzeża trawników, szczeliny między grządkami, okolice drzew. Z kolei kosy spalinowe są doskonałe do wycinania dużych połaci traw na większych powierzchniach, tam gdzie podkaszarka nie dała by rady. to doskonały sprzęt tzw. ciężkiego kalibru, do ogrodów i przestrzeni, które są zaniedbane i dawno nie były koszony. Najczęściej po taki sprzęt sięgają profesjonaliści, którzy na co dzień pracują z takimi trudnymi przestrzeniami. Kosy i podkaszarki są do siebie fizycznie podobne – najważniejszą różnicą między nimi jest…silnik. W podkaszarkach to silnik do 1,1KM, natomiast w kosach będą to jednostki zawsze większe niż 1,1 KM. Aby jak najlepiej dobrać sprzęt, należy odpowiedzieć sobie na najważniejsze pytanie: jak dużą powierzchnię mamy do ogarnięcia? Jeśli jest to przestrzeń do 150m2, wystarczająca będzie podkaszarka. Jeśli powierzchnia ma więcej niż 150m2, o wiele wygodniejszą opcją będzie już kosa spalinowa.

Sprawdź kosy mechaniczne STIHL -akumulatorowe i elektryczne

Kosa czy podkaszarka – żyłka czy tarcza

O ile w większości podkaszarek, ostrzem tnącym jest zwykle żyłka, o tyle w przypadku kos sytuacja jest dużo bardziej skomplikowana, ponieważ w miejscu żyłki mogą zostać zamontowane ostrza lub specjalne tarcze tnące. Żyłka tnąca jest bardzo dobrą opcją do bezproblemowych prac. Jej ogromną zaletą i przewagą nad ostrzami jest fakt, iż jest ona bardzo bezpieczna i może być używana nawet bez osoby bez dużego doświadczenia. Kluczowe w pracy z żyłką jest dobranie odpowiedniej grubości i przekroju żyłki. Nie ma czegoś takiego jak żyłka uniwersalna, która sprawdzi się wszędzie. Do twardych i wysokich traw należy wybierać grube żyłki z ostrym profilem. Z kolei do pielęgnacji niskich trawników czy miękkich chwastów, wystarczą żyłki okrągłe o niskim profilu.

Użycie specjalnej tarczy tnącej w kosie wymaga przygotowania wału. Takie tarcze doskonale nadają się do przycinania wysokich i grubych krzewów. Należy jednak pamiętać, że tarcze to akcesoria, które mogą być używane przez doświadczonych ogrodników, najlepiej w odpowiednim zabezpieczeniu. Jeśli tarcza w czasie pracy trafi na przeszkodę, może dojść do powstania tzw. odbicia, co może skutkować uszkodzeniem ciała pracownika.

Kosa spalinowa STIHL FS 240 w akcji

Moc urządzenia – kosy vs. podkaszarki

Jeśli mamy mały trawnik, nie musimy się martwić. Kosa o niewielkiej mocy da radę. Jeśli jednak musimy pracować na większych powierzchniach, warto kierować się niepisaną zasadą: im większa moc silnika urządzenia, tym dłużej może pracować bez przerwy twoje urządzenie. Trzeba również pamiętać, że moc sprzętu jest również związana z szerokością koszenia.

Dużym ogranicznikiem w pracach zarówno z podkaszarką, jak i kosą jest…kabel. Oba te urządzenia można kupić w kilku wersjach zasilania: elektryczne po kablu, akumulatorowe i spalinowe. Jeśli nie chcesz plątającego się pod nogami przewodu, który spowalnia Twoją pracę, wybierz urządzenia akumulatorowe lub spalinowe.

Silne ręce – waga ma znaczenie

Oczywiście również waga urządzenia jest znacząca. Jeśli planujesz z urządzeniem pracować długo, należy wziąć pod uwagę również jego wagę i poręczność, sposób wspieranego noszenia etc. Podkaszarki są zdecydowanie lżejsze niż kosy. Kosy z kolei mają dużo ergonomiczniejsze uchwyty i trzymadła. Waga sprzętu jest różna, może wahać się od kilku do kilkunastu kilogramów. Różnice są spore – warto więc kupić taki sprzęt, z którego w ogóle będziemy w stanie korzystać.

Hałas – co jest głośniejsze: kosa czy podkaszarka?

Głośność urządzenia w przypadku kos i podkaszarek to parametr, który jest z punktu widzenia konsumenta najmniej istotny. Ale mimo wszystko, powinniśmy zwracać na to uwagę, zwłaszcza, jeśli urządzenia będziemy używać często i regularnie przez długi czas. Silniki elektryczne oczywiście pracują dużo ciszej niż spalinowe. Warto zatem sięgać po kosy/podkaszarki akumulatorowe lub elektryczne, jeśli komfort słuchowy ma dla nas znaczenie.

Sprawdź kosy spalinowe STIHL w świetnych cenach

Wykaszarka – co to za wynalazek?

Wykaszarka to urządzenie lub narzędzie służące do koszenia trawy, chwastów i innych roślinności na terenach trudno dostępnych lub o nierównym podłożu. Wykaszarki są wyposażone w silnik spalinowy lub elektryczny. Ich głównym elementem roboczym jest wirnik z ostrzem lub nylonową żyłką tnącą. Działanie wykaszarki polega na obrotowym ruchu wirnika, który przecina rośliny na niewielkie kawałki. Wykaszarki są często stosowane do utrzymania porządku w ogrodach, przydrożach trawnikach, terenach przemysłowych oraz w miejscach trudno dostępnych dla kosiarek. Brzmi znajomo? No właśnie – wykaszarki to nic innego jak kosy mechaniczne. Jest to potoczna nazwa tego sprzętu, stosowana bardzo często zamiennie.

Podkrzesywarka – czy to jeszcze ta liga?

Podkrzesywarka to narzędzie stosowane do podkrzesywania roślin, zwłaszcza w sadownictwie i ogrodnictwie. Jej głównym zadaniem jest przycinanie niskich gałązek i pędów roślin, które rosną wokół pnia lub na dolnej części rośliny. Podkrzesywarka ma zwykle formę narzędzia, które można trzymać i obsługiwać jedną ręką. Jej konstrukcja obejmuje ostrze tnące, które jest zwykle zakrzywione i umieszczone na końcu długiego uchwytu. Przytrzymuje się uchwytu i przesuwa ostrze wzdłuż pnia lub pędów, aby je przyciąć. Podkrzesywarki są przydatne w utrzymaniu estetycznego wyglądu roślin, a także w usuwaniu niezdrowych, uszkodzonych lub martwych gałęzi.

Podkrzesywarki nie są tożsame z podkaszarkami ani kosami, jednak stanowią dobre uzupełnienie takiego zestawu. Zwłaszcza gdy na przestrzeni znajduje się wiele nasadzeń.

Kosa czy podkaszarka – co wybrać?

To pytanie zadaje sobie wielu ogrodników i właścicieli domów. Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Jak zwykle wjeżdża tu znajome „to zależy”. Głównie od tego czy to sprzęt na dłużej czy do sporadycznych akcji. Czy właśnie kupiłeś ziemię, na której chwasty rosną od kilku lat czy może chcesz ładnie przystrzyc trawnik. Czy powierzchnia, którą masz do ogarnięcia jest duża i rozległa czy to niewielki przydomowy ogródek z trawnikiem? Jeśli masz wątpliwości i chcesz jak najlepiej dobrać sprzęt do swoich potrzeb, skorzystaj z wiedzy i doświadczenia profesjonalistów, którzy pomogą wybrać najlepsze rozwiązanie. Warto zapytać obsługi sklepu, również internetowego takiego jak nasz, który sprzęt nada się do danej pracy. Jesteśmy dla Ciebie – chętnie pomożemy i doradzimy.