Wrzesień w ogrodzie

Jesień w ogrodzie – prace ogrodowe we wrześniu i październiku

Jesień to czas intensywnych prac w ogrodzie. Dla niektórych to już wręcz zakończenie sezonu, ale wprawieni działkowicze wiedzą, że coś się kończy, ale co innego dopiero zaczyna. Jesień to moment, którego nie możemy przegapić, jeśli chcemy cieszyć się wspaniałymi plonami latem kolejnego roku.

Wrzesień to miesiąc, który idealnie określa porzekadło: „wrzesień plecień, bo przeplata, trochę zimy trochę lata”. To nieprzewidywalny okres, kiedy rano temperatura bliska jest raczej zeru, by po południu wzrastać nawet do 25 stopni. Amplituda temperatur bywa oszałamiająca. I tak właśnie jest – jesteśmy wówczas gdzieś pomiędzy latem, które się kończy, a jesienią, która jeszcze się na dobre nie zakończyła.

Sprzątanie jesiennego dywanu, czyli prace porządkowe na trawniku

To dla wielu ogrodników i zarządców terenów publicznych prawdziwe jesienne utrapienie. Mowa oczywiście o jesiennych liściach, które opadając plotą prawdziwe wzorzyste dywany. To bardzo istotne by regularnie usuwać uschnięte liście z trawnika. O tym dlaczego piszemy w artykule o utylizacji liści w ogrodzie. Niezwykle istotna jest również pielęgnacja samego trawnika – jeśli pogoda jest słoneczna, trawa wymaga nawadniania i utrzymywania właściwej wilgotności. Warto stosować również nawozy wzmacniające trawnik przed zimą. Dobrze przygotowana trawa odwdzięczy się na wiosnę pięknym i zdrowym wyglądem.

Jesień to również dobry czas na uzupełnianie trawy w miejscach, w których jej do tej pory nie było lub jej wzrost był hamowany, np. przez dziecięce zabawki, baseny czy trampoliny, które po sezonie wylądowały w szopie. Wrzesień to doskonały czas na trawnikową rewolucję – jeśli trawnik stał się darnią, warto wykonać wertykulację. Po usunięciu filcu będzie można dosiać trawę i przeprowadzić zabieg aeracji.

Oczko wodne na działce – o tym musisz pamiętać

Jeżeli na Twojej działce czy posesji znajdują się zbiorniki wodne z roślinami, koniecznie zadbaj o nie przed zimą. Sprawdź które gatunki trzeba usunąć, które przerzedzić. Usuń przekwitłe kwiaty. Jeśli w Twoim oczku wodnym rosną rośliny, które nie zimują, przenieś je na chłodny okres do domu, szopy lub piwnicy- tam, gdzie będą miały cieplej i gdzie będą miały szansę przetrwać do kolejnego sezonu.

Jak przygotować rośliny do zimy?

Podobna zasada (jak w przypadku roślin z oczka wodnego) tyczy się innych roślin, między innymi tych cebulkowych. Jesienią część cebulek wykopuje się i przenosi do doniczek w domach, aby zwiększyć ich szanse na przetrwanie zimy.

Jeżeli na terenie ogrodu znajdują się drzewka czy krzewy iglaste, a my planujemy zmienić ich miejsce, najlepszym czasem na tego typu prace będzie wrzesień i październik. To także czas, gdy uzupełniamy korę pod ich gałęziami.

Pamiętajmy, by nawadniać rośliny i je nawozić, zwłaszcza jeśli jesień jest ciepła, słoneczna i bezdeszczowa.

Architektura ogrodowa – jesień w ogrodzie z meblami ogrodowymi

Jeśli w Twoim ogrodzie znajdują się meble ogrodowe czy inne elementy architektury ogrodowej, warto zabezpieczyć je przed rdzewieniem i gniciem zimą. Zwłaszcza, jeśli mają swoje lata i wykonane są z drewna lub metalu. To w jaki sposób postępować z konkretnymi meblami, wynika bezpośrednio z tworzywa z którego zostały wykonane. Poczytaj więcej o tym jak często czyścić meble ogrodowe i zabezpiecz je odpowiednio jeszcze przed zimą.