Jak odpalić piłę STIHL?

Jak odpalić piłę STIHL?

Przełom lata i jesieni to doskonały czas na gruntowne porządki w ogrodzie i na przydomowej posesji. Chłodniejsze dni to także idealna motywacja do tego, by przygotować się do sezonu opałowego. Przydadzą się do tego topory, siekierki, ale i pilarki łańcuchowe. Ale czy wiesz jak odpalić piłę Stihl lub jakąkolwiek inną pilarkę?

Jeśli stosowałeś już kiedyś piłę łańcuchową z pewnością wiesz, że do jej uruchomienia trzeba się odpowiednio przygotować. A jeśli nie i będzie to twój pierwszy raz, tym bardziej zachęcamy do zapoznania z instrukcją uruchamiania piły łańcuchowej. Postaramy się wyjaśnić jak uruchomić pilarkę, by uniknąć niebezpiecznych i niewygodnych sytuacji. Dzięki naszej instrukcji poradzisz sobie z niemal każdą piłą łańcuchową.

Pilarka STIHL MS 181

Jak odpalić piłę STIHL MS 181? Uniwersalne wskazówki

Instrukcja została przygotowana na przykładzie modelu STIHL MS181.

Krok 1

W pierwszej kolejności konieczne jest załączenie hamulca piły łańcuchowej przed zasadniczym uruchomieniem pilarki. W tym celu należy przednią osłonę dłoni przesunąć do przodu.

Krok 2

Kolejnym krokiem jest również zdjęcie osłony prowadnicy, która zabezpiecza ostrze.

Krok 3

Dla pilarek, które są wyposażone w tzw. zawór dekompresyjny, konieczne jest także naciśnięcie owego zaworu. Dzięki temu zarówno rozruch silnika, jak i uruchomienie pilarki będzie łatwiejsze.

Krok 4

Jeśli piła łańcuchowa posiada pompę paliwa, należy ją przed uruchomieniem kilkukrotnie nacisnąć. Dzięki temu rozruch będzie łatwiejszy i liczba pociągnięć za linkę rozrusznika będzie stosownie mniejsza.

Krok 5

Następny krok to ustawienie wielofunkcyjnego przełącznika, który trzeba ustawić na pozycję ssanie/rozruch zimnego silnika. W pierwszej kolejności trzeba wcisnąć blokadę dźwigni gazu oraz samą dźwignię gazu, a następnie przesunąć dźwignię przełącznika wielofunkcyjnego całkowicie do dołu.

Krok 6

W czasie uruchamiania pilarki, zestaw tnący nie może dotykać podłoża – dopuszczenie do takiej sytuacji byłoby ryzykowne, zarówno dla operatora sprzętu jak i urządzenia (stępienie łańcucha). Należy pamiętać, by pilarkę uruchamiać na płaskim podłożu.

Krok 7

Ułożoną na płaskim podłożu pilarkę złap obiema rękami. Lewą dłoń umieść na uchwycie przednim, prawą trzymaj uchwyt linki rozrusznika. Jeśli chcesz zapewnić sobie dodatkową stabilizację pilarki, przełóż przez otwór w tylnym uchwycie pilarki czubek swojej prawej stopy.

Krok 8

Pociągnij prawą ręką za uchwyt linki rozrusznika, aż do momentu w którym poczujesz opór. Gdy wyczujesz opór, pociągnij kilka razy energicznie za linkę rozrusznika, aż do chwili uruchomienia silnika.

Krok 9

Silnik pracuje chwilę, jednak po chwili zgaśnie. Wówczas należy przesunąć dźwignię przełącznika wielofunkcyjnego o jedną podziałkę do góry, na tzw. półgaz.

Krok 10

Pociągnij za linkę rozrusznika aż do momentu uruchomienia silnika.

Krok 11

Jeżeli silnik pracuje prawidłowo i równomiernie, należy wcisnąć lekko dźwignię gazu palcem wskazującym. W tym momencie dźwignia przełącznika wielofunkcyjnego, powinna przeskoczyć na normalną pozycję biegu jałowego.

Krok 12

Pilarka jest gotowa by podnieść ją z ziemi lub innego stabilnego podłoża. Pamiętaj, by nie dotykać przy tym dźwigni gazu.

Krok 13

Po podniesieniu pilarki należy zwolnić hamulec piły łańcuchowej, pociągając uchwyt piły lewą ręką do siebie. Pamiętaj, by lewą ręką nieustannie trzymać przedni uchwyt pilarki. Gdy usłyszysz charakterystyczne szczęknięcie, piła łańcuchowa zostanie zwolniona i będzie mogła już przesuwać się na prowadnicy.

Krok 14

Przed pracą piły dobrze jest ją regularnie smarować. W tym celu należy umieścić pilarkę ponad jasnym tłem – może to być np. kartka papieru. Kolejno uruchamiamy pilarkę na pełny gaz. Gdy na jasnym tle karki pojawi się nieco oleju do smarowania piły łańcuchowej, otrzymujemy sygnał, że można rozpocząć pracę pilarką(jest to potwierdzenie, że układ smarowania pracuje poprawnie).

Krok 15

Pilarka jest gotowa do pracy.

Pamiętaj o bezpieczeństwie i każdorazowo przed pierwszym użytkowaniem sprzętu, którego nie znasz lub dawno nie używałeś, zapoznaj się z instrukcją od producenta.

O czym pamiętać przed uruchomieniem pilarki?

Skoro wiesz już jak uruchomić piłę łańcuchową, upewnijmy się jeszcze, że znasz zasady bezpiecznej pracy ze sprzętami. Przede wszystkim, zanim zabierzesz się za uruchomienie urządzenia, upewnij się, że jest ono sprawne technicznie. Druga kwestia – paliwo. Urządzenie musi być zatankowane, a ponadto powinno posiadać odpowiednią ilość oleju łańcuchowego. Pamiętaj także, że producenci pił łańcuchowych zalecają użytkowanie tego typu sprzętów wyłącznie na otwartej przestrzeni. Używanie pił spalinowych ( a w zasadzie jakichkolwiek urządzeń zasilanych spalinowo) wewnątrz pomieszczeń może być niebezpieczne dla naszego zdrowia, a w niektórych sytuacjach także i życia.

Kategorycznie nie powinno się trzymać pilarki w rękach i uruchamiać jej na wysokości tułowia. Nawet jeśli znasz stan techniczny piły łańcuchowej, już jej używałeś – nie wiesz jak zachowa się po gwałtownym pociągnięciu za linkę. Dlatego powinno się to robić trzymając piłę na stabilnym podłożu. Teraz już wiesz jak odpalić piłę Stihl – jeśli nie masz piły Stihl, spróbujemy to nadrobić 🙂

Potrzebujesz wsparcia w doborze odpowiedniej piły łańcuchowej dla siebie?

Jeśli nie wiesz jaką piłę łańcuchową wybrać, który model najlepiej będzie odpowiadał Twoim potrzebom, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta. Z przyjemnością podpowiemy który sprzęt będzie dla Ciebie najlepszy. Dysponujemy wieloletnim doświadczeniem, jesteśmy na bieżąco z nowościami wielu producentów. Napisz, zadzwoń, odwiedź nasz punkt stacjonarny! Podpowiemy i doradzimy najlepiej jak potrafimy.