Gdy jesienią liście zaczną opadać i z czasem uzbiera się ich więcej, zaczniesz myśleć o ich uporządkowaniu. Może to wynikać ze względów wyłącznie estetycznych, ale częściej również ze względów bezpieczeństwa: tak twojego i twoich bliskich, jak i środowiska. Gnijące liście mogą z czasem zrobić się śliskie i niebezpieczne, a i Twoja gleba niekoniecznie musi przyjaźnić się z liśćmi, które w procesie gnicia będą powodowały pojawienie się np. nieprzychylnych grzybów. Wówczas z pomocą na horyzoncie pojawiają się dmuchawy do liści i odkurzacze.
Co to jest dmuchawa?
Dmuchawa do ogrodu to narzędzie służące do usuwania liści, trawy, pyłu i innych drobnych zanieczyszczeń z powierzchni ogrodowych. Jest to urządzenie mechaniczne, które wykorzystuje silnik lub sprężone powietrze do generowania strumienia powietrza o dużej sile wypychającej.
Dmuchawa do ogrodu składa się zwykle z rękojeści, z której wychodzi wąż lub dysza oraz z silnika, który generuje przepływ powietrza. Istnieją różne rodzaje dmuchaw ogrodowych. To sprzęt używany głównie do sprzątania ogrodów, podwórek i innych przestrzeni na świeżym powietrzu. Może być wykorzystywany do usuwania liści z trawnika, oczyszczania chodników i podjazdów z pyłu, a także do czyszczenia innych powierzchni, takich jak meble ogrodowe czy tarasy.
Dmuchawy to urządzenia komplementarne dla odkurzaczy ogrodowych. Jest to sprzęt, który przydaje się podczas sprzątania ogrodu, podwórka, tarasów, a także w zabudowie miejskiej i infrastrukturze wspólnej. Z pomocą dmuchaw utrzymywany jest porządek na chodnikach, ulicach, parkingach. Rynek dmuchaw i odkurzaczy jest ogromny. Konsumenci mają z czego wybierać. Jak wybrać najlepszy sprzęt i na jakie dmuchawy stawiać? Czy dmuchawy Stihl wyróżniają się na tle pozostałej konkurencji? Odpowiadamy.
Różne dmuchawy – różne cele
Urządzenia o charakterze dmuchawy mogą spełniać różne funkcje, jednak ich zasadniczym celem jest pomoc w utrzymaniu porządku. Polega to na rozdmuchiwaniu liści i odpadów we wskazane miejsce, np. na pobocze czy na wyznaczoną „kupkę”. Warto jednak podkreślić, że są różne typy dmuchaw, które różnią się od siebie na przykład zasilaniem, mocą, funkcjami dodatkowymi.
Dmuchawy kojarzy się głównie z funkcją rozdmuchiwania liści i odpadów biologicznych w konkretne miejsce. Można to oczywiście zrobić w inny sposób (miotłą, grabiami, zamiatarką) jednak dmuchawa to urządzenie chętnie wykorzystywane właśnie w tym celu. W kilka chwil możemy przenieść z pomocą kontrolowanego podmuchu powietrza sporą ilość liści w dowolne miejsce. Co ważne – używając dmuchawy nie szorujemy po powierzchni – nie uszkadzamy więc trawnika, kostki brukowej czy chodnika. Liście pozostawione na podłożu w sposób naturalny gniją. Jeśli zostawimy je na trawniku, może to doprowadzić do gnicia czy pleśnienia trawy. Wówczas trawnik straci piękny kolor i gęstość, a co gorsza, mogą się w nim pojawić nieproszeni goście w postaci na przykład grzybów.
Z pomocą dmuchawy usuniemy jednak więcej niż tylko liście. Pozbędziemy się gałązek, kwiatów, wyschniętych owoców, a nawet piasku czy żwiru. Wszystko zależy jednak od konkretnego modelu i mocy urządzenia.
Rodzaje dmuchaw
Najprostszy podział dmuchaw wynika z formy zasilania tego sprzętu. Mówimy między innymi o:
- dmuchawach spalinowych (mają największą moc, najczęściej wykorzystywane są na dużych przestrzeniach, są ciężkie, głośne, ale bardzo wydajne);
- dmuchawach elektrycznych (wydajne, jednak potrzebują podpięcia pod prąd po kablu – przewód może utrudniać prace, jednak dmuchawa pracuje zawsze wtedy gdy jest potrzeba; takie dmuchawy są ciche);
- dmuchawach akumulatorowych (najbardziej optymalna opcja – są ciche, pracują bez kabla, bo zasilane są akumulatorem, są wydajne, umożliwiają prace dosłownie wszędzie).
Zakaz używania dmuchaw – co w tej sytuacji?
Choć dla wielu osób może to być zaskoczeniem, są w Polsce rejony, w których użytkowanie dmuchaw jest zakazane. Jest tak między innymi w województwie mazowieckim. Zakaz został wprowadzony w ramach Programu Ochrony Powietrza i obowiązuje od 1 stycznia 2021. Obejmuje zakaz używania dmuchaw elektrycznych i spalinowych. Co ciekawe, zakaz obowiązuje zarówno osoby prywatne, jak i administratorów terenów miejskich, spółdzielni czy zarządców przestrzeni firmowych. Złamanie zakazu zagrożone jest grzywną w wysokości od 500 do 5000 zł. Województwo mazowieckie to nie jedyny obszar z takim zakazem. Punktów na mapie Polski o podobnym podejściu jest więcej – dotyczy to np. Krakowa, Łodzi, Wrocławia, Opola czy Poznania.
W sytuacji gdy na danym terenie zakazano użytkowania dmuchaw, warto sięgnąć po odkurzacz, który zasysa liście, zamiast je rozdmuchiwać. Wybierając takie rozwiązanie mamy pewność, że zarówno kurz, jak i pył spod liści nie będą unosić się do atmosfery i nie przyczynią się w ten sposób do pogłębienia zanieczyszczenia powietrza. Zjawisko takie nazywane jest wtórną emisją i ma bardzo niekorzystny wpływ zarówno na środowisko naturalne, jak i zdrowie ludzi. Właśnie dlatego, w miejscach z powietrzem o znacznie obniżonej jakości wprowadzono powyższe ograniczenia.
Tam gdzie dmuchawa jest niewskazana lub niewystarczająca
Dmuchawy do liści i ich parametry – na co zwracać uwagę przy wyborze dmuchaw?
Na rynku dostępnych jest bardzo dużo urządzeń. Trzeba wiedzieć na jakie parametry zwrócić uwagę, by wybrać najlepszy i najbardziej dopasowany do naszych potrzeb sprzęt. Często przy wyborze dmuchawy kierujemy się jej mocą, a ten parametr może być bardzo zróżnicowany (wynosi od 740 W do nawet 3200 W). Biorąc pod uwagę moc urządzenia, warto przyjąć zasadę, że im większy teren lub większa częstotliwość użytkowania, tym większą moc urządzenia warto wybrać. Dla dużych ogrodów i terenów miejskich (publicznych), zdecydowanie lepiej będzie zainwestować w odkurzacz/dmuchawę z dużą mocą. Do celów prywatnych i na niewielkie powierzchnie, wystarczy sprzęt o niższej mocy.
Innym ciekawym parametrem, który pozwoli nam wybrać właściwy typ urządzenia jest tzw. prędkość przepływu powietrza dmuchawy. Urządzenia z maksymalną prędkością przepływu w okolicy 200 km/h najlepiej sprawdzą się do sprzątania lekkich suchych liści. Gdy zajdzie potrzeba przenoszenia również wilgotnych liści, lepiej sprawdzą się dmuchawy z prędkością około 300 km/h. Jeśli do sprzątania masz naprawdę duży teren, najlepiej sięgnąć po dmuchawę z zakresem nawet 500 km/h – dzięki temu Twoja praca będzie szybsza i wydajniejsza.
Niektóre dmuchawy są urządzeniami wielozadaniowymi. Pełnią jednocześnie funkcję dmuchawy i odkurzacza. Jeśli stawiasz na urządzenie tego typu, zwróć uwagę na wydajność zasysania liści. Im jest większa, tym większe i cięższe elementy odkurzacz będzie w stanie wessać. Warto również sprawdzić pojemność torby na odpady montowanej do dmuchawy – im większa, tym dłuższy jednorazowy cykl pracy.
Dlaczego warto stawiać na dmuchawy do liści STIHL?
Jeśli potrzebujesz konkretnej informacji o tym dlaczego warto wybrać dmuchawę marki STIHL do swojego ogrodu, spróbujemy przedstawić Ci najważniejsze argumenty.
- ERGONOMIA I WYGODA UŻYTKOWANIA: nasze dmuchawy zostały zaprojektowane z myślą o wygodzie użytkującego. Dzięki specjalnym ergonomicznym uchwytom i odpowiedniej wadze, dmuchawy są łatwe i wygodne nawet w czasie wielogodzinnej pracy.
- INNOWACYJNE TECHNOLOGIE: dmuchawy marki STIHL to nowoczesne technologie, które pozwalają uzyskać jeszcze lepszą wydajność, przy jednoczesnej oszczędności paliwa. W części modeli wdrożono tzw. moduł redukcji drgań, co znacząco poprawia komfort pracy.
- WYSOKA JAKOŚĆ WYKONANIA: dmuchawy oferowane przez firmę STIHL słyną z doskonałej i trwałej konstrukcji. Dotyczy to również materiałów z jakich zostały wykonane. Dzięki najlepiej dobranym komponentom, sprzęty są solidne i niezawodne przez lata, umożliwiając intensywne użytkowanie.
- MOC I WYDAJNOŚĆ: nasze dmuchawy są bardzo wydajne i cechuje je imponująca moc. Dzięki temu mogą efektywnie usuwać liście, trawy oraz inne odpady.